Чи варто йти зі школи після закінчення 9-го класу і поступати в коледж?

Перед кожним дев’ятикласником постає питання: чи варто піти в коледж або ж продовжити навчання в школі? Для того, щоб визначитися і прийняти рішення рекомендуємо наступне.

Зважте всі «за» і «проти»
Хтось ділить аркуш паперу надвоє і записує всі «за» і «проти». Інші ж, вибираючи ко-ледж або 10 клас, зважують аргументи в умі. Аргументів може накопичитися превелика без-ліч, і в кожного вони будуть свої. Поговоримо про найвагоміші.

Ви нічого не втрачаєте!
Прийнявши таке важливе рішення, як вступ до коледжу або технікуму, ви не кидаєте школу, а продовжуєте навчатись, але вже в навчальному закладі, що є професійно-орієнтованим. Це ваш шанс почати самостійне життя, а далі і кар’єру на кілька років раніше за ваших однолітків.
Закінчивши коледж ви отримаєте не тільки атестат про загальну середню освіту, як у школі, а також диплом про вищу освіту молодшого бакалавра (молодшого спеціаліста) з пев-ної спеціальності. Ваші ж однокласники на цей час лише закінчать 2-ий або 1-ий курс уні-верситету (інституту). Тобто ви вже дипломований фахівець, який навчався чотири або три роки обраній спеціальності, а однокласники – ще студенти.

Більше шансів поступити до ВНЗ.
Вибираючи коледж або 10 клас, багато школярів впевнені, що отримавши атестат про середню (повну) освіту, вони з великою часткою ймовірності вступлять до ВНЗ ІІІ-IV рівнів акредитації. На жаль, 11 класів аж ніяк не гарантують вступ до вищих навчальних закладів ІІІ-IV рівнів акредитації, тим більше за рахунок коштів державного бюджету, конкурс доволі великий, тому вступити в університет (інститут) не так просто. Зробити це після коледжу досить просто, та ще й не на перший курс, а вже на 3-й без ЗНО, як на денну, заочну або дистанційну форму навчання. Також слід зауважити, що в університетах (інститутах) йде в основному теоретична підготовка, а коледжі орієнтовані більше на практичну підготовку випускників (багато різних практик на базі коледжу, в організаціях, державних установах, на підприємствах), що дуже важливо під час влаштування на роботу.

Можете поєднувати роботу і навчання
Можливо, багато хто зараз заперечить, що поєднувати роботу і навчання може кожен студент. І це справді так. Але студенти перших курсів після школи навряд чи зможуть підро-бляти по майбутній професії, а у вас така можливість буде. Крім цього ще навчаючись в ко-леджі на випускному курсі близько 10-15% студентів вже працює за спеціальністю, оформи-вши в коледжі вільне відвідування навчальних занять.

Фінансова сторона
У фінансовому плані одні переваги над школою та університетом. Гроші на ремонти кабінетів, подарунки вчителям до дня вчителя і інших свят значно менші ніж в школі, а ча-сом відсутні, якщо ви будете вчитися добре то ніколи не будете платити за екзамени і заліки. Крім того приємний бонус у вигляді стипендії, яка на сьогоднішній день становить в коледжі 550 грн. на місяць. Ці гроші цілком покриють ваші витрати в коледжі разом з харчуванням (обід), проїзд і. т.д. Для вас витрат практично не буде в порівнянні зі школою.
Що стосується університетів (інститутів), то конкурс на місця державного замовлення в університетах (інститутах) набагато більший ніж в коледжах, якщо ж ви будете навчатись на контрактній формі навчання, то оплата за навчання в коледжах щонайменше в два рази менша ніж в університетах (інститутах), тобто за чотири роки навчання в коледжі ви потра-тите грошей, як за два роки, а то й за рік навчання в університеті (інституті) плюс проїзд, проживання тощо.

Реформи в освіті
На теперішній час освіта знаходиться в стані реформ, міністерство освіти скорочує кі-лькість вищих навчальних закладів, кількість місць державного замовлення, ввели обов’язкове ЗНО замість ДПА, тому важко спрогнозувати, що буде через два роки, коли ви закінчите 11 клас.
Крім того, деякі вчителі у школах, щоб «заманити» побільше учнів в 10-й клас, розпо-відають учням, що коледжі закривають, що після закінчення коледжу потрібно здавати ЗНО, щоб продовжити навчання, що більше в коледжах не буде вступу після 9-го класу, що в ко-леджі нічого не навчать і т.п.
Це все неправда, варто переглянути Умови прийому до ВНЗ у 2016 році, в яких чітко написано, що в коледжах здійснюється набір абітурієнтів на основі базової і повної загальної середньої освіти, випускники коледжів і технікумів приймаються зі скороченим терміном навчання у ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації на основі фахових випробувань, тобто без ЗНО, а що стосується знань, то випускники, які продовжили навчання в університетах за скороче-ним терміном, говорять, що вони «на голову вищі» по знаннях і практичних навиках за своїх однокурсників, які поступили після 11 класу.

Найбезглуздіші причини відмовлятися від навчання в коледжі
Обдумуючи, чи варто піти в коледж замість 10 класу, школярі часто аргументують своє категоричне «ні, не варто» абсолютно безглуздими відмовками, серед яких зустрічають-ся такі:

«Коледж або 10 клас? Звичайно, школа! А як же випускний бал, який повинен запа-м’ятатися на все життя?!»

По-перше, випускний влаштовується і після 9-го класу. По-друге, випускний у коле-джі не менш яскравий і також запам’ятовується. І, по-третє, випускних може бути скільки завгодно у вашому житті. Після закінчення коледжу, багатьом доведеться ще і випускний у ВУЗі святкувати, після отримання вищої освіти.

«Після 9 класу в коледж йдуть лише ті, у кого успішність у школі кульгає»

Всього лише надуманий стереотип. Сьогодні в коледжі та технікуми надходить вели-чезна кількість відмінників і хорошистів, які зуміли гідно оцінити перспективність вищої професійної освіти. Зараз на ринку праці затребувані ті, хто раніше почав освоювати профе-сію, а значить має більше практичних знань і досвіду.

«Закінчити 11 класів – престижно! Адже потім можна відразу вступати до ВНЗ»

Питання такого престижу досить спірне. Коледжі готують фахівців у конкретних (причому досить затребуваних) областях, тоді як школи дають лише середню, а не вищу професійну освіту. І отримати диплом бакалавра чи магістра після коледжу можна в скоро-чені терміни.

Отже, якщо ви вже визначилася з професією і ця спеціальність подобається, то однозначно краще поступати в коледж.

Приймальна комісія ДВНЗ «Нововолинський електромеханічний коледж»

One thought on “Чи варто йти зі школи після закінчення 9-го класу і поступати в коледж?

  1. Дякую щиро тепер я знаю всю правду 😍 тільки важко визначитись з професією бо не знаю що мені подобається .. якщо я хочу йти на вчителя то ватро йти з 9 класу чи йти до 11??

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.